Adnan Oktar Diyor Ki...

 

Adnan Oktar Diyor Ki... 12 Ocak 2018> Daha Fazla

Nefsinden geçmek, nefsini Allah’a teslim etmek, egoist olmamak, her şeyiyle Allah’a teslim olmak mümine yakışan ahlaktır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 16 Kasım 2017> Daha Fazla

Hastalıklar olmasa insanların çoğu kibirden azgınlaşır. Hastalık insanın dünyadan geçmesini, tevazulu olmasını sağlar. İnsan nefsi azgındır. Hastalık bu azgınlığı frenleyen en etkili vesilelerden biridir.
Meleklerin nefsi yoktur, saf vicdanla hareket ederler. Melekler Allah'tan sürekli vahiy alırlar ve vahye göre hareket ederler.
Kişi vicdanının sesiyle, nefsinin sesini hemen ayırt eder. Kişi nefsinin sesine uyduğunda hemen üslubu kararır, yüzü ve bakışları kararır. İçi rahat değildir, bir melanet hakim olur bütün zihnine. Vicdanın sesi ise kişiye bir nevi Allah'ın vahyi gibidir. Vahyi dinleyenin yüzünde nur olur, bir melek ifadesi olur, içi ferahtır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 11 Kasım 2017> Daha Fazla

Nefis insanın bedenindeki hayvan gibidir. Saldırganlaşma eğilimi vardır. Ama insana ruh hakim olduğu için, ruh o hayvanı insan haline getirir ve insan asaletiyle davranmasını sağlar. Nefsin en temel özelliği egoist ve bencil olmasıdır. Bu bencilliği ortadan kaldıran ise ruh ve vicdandır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 8 Kasım 2017> Daha Fazla

Müslümanda her zaman akıl galiptir. Çünkü Müslüman her zaman Allah’ın vahyi olan vicdana uyar. Vicdana uyan insan üzerinde şeytanın ve nefsin bir etkisi olmaz.

Adnan Oktar Diyor Ki... 27 Ekim 2017> Daha Fazla

Nefis her türlü negatif bilgi içeren bir hard disk gibidir. Eğer insan ölü varlıksa ona nefs verildiğinde, o robot varlık kötü olan bilgiyi sürekli uygular, her olumsuz emri yerine getirir. Ama ruh sahibi bir müminse nefsin her emrine karşı vicdanıyla direnir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 25 Eylül 2017> Daha Fazla

Allah insanların hepsine nefisle vicdan arasındaki farkı vahy eder ve insanlar da bunu bilir ama işlerine gelmediği için nefse uyarlar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 23 Eylül 2017> Daha Fazla

İman, vesveseye direnmenin adıdır. İnsana şüpheler gelebilir ama mümin hep Allah'ı koruyacak, nefsine Allah aleyhinde söz ettirmeyecek.

Adnan Oktar Diyor Ki... 5 Eylül 2017> Daha Fazla

Nefis vicdanı baskı altına alır, vicdanın yap dediğini "mantığı öne sürerek" engellemek ister. Vicdanı kullanmaktan asla ayrılmamak gerekir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 24 Ağustos 2017> Daha Fazla

Nefis her zaman sadece kendi çıkarını ister. İnsan sevdikleri için yaşamayı öğrendiğinde kaliteli olur. Mümin Allah için ve müminler için yaşar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 19 Ağustos 2017> Daha Fazla

İnsanın nefsinde tartışmaya ve didişmeye eğilim vardır. Sevgi olmazsa bu eğilim güçlenir. Sevgi olduğunda tartışmanın zemini ortadan kalkar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 23 Mayıs 2017> Daha Fazla

‘Nefret insanları’ nefsini kontrolde güçsüz kalmış, şeytana yenilmiş insanlardır. Bu kişilere doktor gibi yaklaşmak gerekir. Doktorun hastayı tedavi etmesi gibi ‘nefret insanlarına’ şefkatle yaklaşıp onları tedavi etmek lazım. Bu insanlar da manevi hastadır.
Vesvese insana hep gelir. İman vesveseye karşı mücadelenin adıdır. Nefsin saldırır, şeytan saldırır, kafandan bin şey geçer sen ona karşı direnirsin.

 Adnan Oktar Diyor Ki... 12 Mayıs 2017> Daha Fazla

Nefsi için yaşayan samimi olamaz. Başkasının iyiliği için yaşayan samimidir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 9 Ekim 2016> Daha Fazla

Müslümanın cennetteki makamı münafıklarla, şeytanla, nefisle fikri mücadele ile yükseliyor.

Adnan Oktar Diyor Ki... 8 Haziran 2016> Daha Fazla

Nefis ve şeytan Allah’a düşman yaratılmıştır. Ama her ikisi de müminin cennetine vesile oluyorlar. Münafık da öyledir. Müminin cennetine vesile olur. Bu hakikati bilerek münafığa bakmak lazım.

Adnan Oktar Diyor Ki... 7 Şubat 2016> Daha Fazla

Bir insan nefsini deli gibi savunuyorsa bu bir akıl hastalığıdır. İnsan orada bir duracak, Allah’a sığınacak. “Ben nasıl bu kadar anormal bir insan olurum?” diyecek. Karşı tarafı makul şekilde dinleyecek. Müslüman, emri bil maruf nehyi anil münkere açıktır. O yüzden de aklı çok güzel gelişir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 31 Mayıs 2014> Daha Fazla

Nefis, kıskançlık ve bencillik sonucunda vücuda anormal eylemler yaptırıyor. Hiçbir şey olmaz zannediyor. Olur, oluyor. Çökertir adamı. Bu intihar edenlerin itici gücü nefistir. Onları delirtip intihara çekiyor. Cinayette de nefse uyduğu için cinayet işliyor.
Önce nefse saldırgan, anormal yanlış duyguları Allah veriyor ama ondan korunacak yolları da Kuran’ın çizgisiyle gösteriyor. İmtihanın sistemi bunun üstüne oturuyor zaten. Nefsi son derece tehlikeli görüp son derece uyanık ve dikkatli olmak gerekir. Her şeyde Allah’ın rızasının en çoğu nedir, onu arayacağız.
Nefis hakkında olumlu çalışma yapılmaz. Temize çıkarılmaz nefis. Kesintisiz kötülüğü emreden bir güç insanın ruhunda aktif olarak hareket halinde.
Nefse insanlar önem vermiyorlar. Hâlbuki nefis insanın içine konulmuş özel bir güç, negatif bir güç. Allah vermesin insanı delirtir, cinayete sevk edebilir, intihara sevk edebilir. Bütün bu felaketler belalar hep nefsin etkisiyle oluyor. Hiçbir şey olmayacak zannediyor. Olur, seni alır sürükler, boğar nefis.

Adnan Oktar Diyor Ki... 5 Ocak 2014> Daha Fazla

İnsanın kendini eleştirmesi, nefsini temize çıkartmaması, Müslümanı veli karakterli yapar, üstün hale getirir. Kendini kınaması onu akıllı ve sağlıklı hale getirir. Kendini yüceltince hasta oluyor. Delirir. Kendini kınadığında, nefsini eleştirdiğinde yücelir, açılır, akıllı olur.

Adnan Oktar Diyor Ki... 24 Mayıs 2013> Daha Fazla

Önce petrol geliyor, arı değil, rafine edilmemiş. Katranı ayrılıyor, başka şeyler ayrılıyor, onun içinden benzin çıkıyor. Rafine ediliyor, arı hale getiriliyor. İnsana da işte yanlış bilgiyle doğru bilgi ikisi birden veriliyor. Vahyi dinleyip arındıracak, doğru olanı alacak. Yanlış posa kısmı kullanmayacak.
Mutlaka her yanlış, her anormal hareket, her insana ilham edilir. Bilerek yaptığı için insanların yüzü kararır. Mesela sesi falan gider, ağlar, kızar, öfkelenir, tansiyonu çıkar, tansiyonu düşer. Allah’ın dediğini yapmadığı için ızdırap duyar. Allah’ın dediğini yapsa kalbi ferah olacak.

Adnan Oktar Diyor Ki... 22 Mart 2013> Daha Fazla

Şöhret hırsı Müslüman’a yakışmaz. Nefsin terbiye edilmesi için daima insan nefsini acz içinde görecek. Allah’a teslim olacak. Kardeşlerini çok sevecek. Muhabbetle bakacak. Onların hizmetçisi olmanın heyecanını yaşayacak.
Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top