logo
logo
Diğer diller
Kehf Suresi’nden Ahir Zamana İşaretler
222 sayfa.

 

Peygamberlerin Kuran'da aktarılan hayatları ve kavimlerine yaptıkları tebliğler iman edenler için birer örnektir. Bunun yanı sıra Kuran'da geleceğe dair işaretler ve üzerinde düşünülmesi gereken bazı sırlar da yer alır. Bu sırlardan bazıları ise Kehf Suresi'ndedir.

Kehf Suresi, Peygamberimiz (sav)'in ve pek çok İslam aliminin dikkat çektiği bir suredir. Bu surede aktarılan Kehf ve Rakim Ehli'nde, Hz. Musa ve ilim sahibi kişi ile ilgili olaylarda ve Hz. Zülkarneyn kıssasında pek çok sırlar ve ahir zamana işaretler bulunmaktadır. Peygamberimiz (sav) de, Kehf Suresi'nin ahir zamanla bağlantısı bulunduğunu bildirmiştir. Bir hadiste "... kim onun (Deccal'in) cehenneminin belasına uğrarsa Allah'tan yardım dilesin ve Kehf Suresi'nin ilk ayetlerini okusun ki ateş İbrahim'e olduğu gibi bu ateş de o kimseye soğuk ve selamet olsun." şeklinde bildirilmiştir.

Kehf Suresi'nde, ahir zamanda çıkacak olan Deccal'den ve onun yeryüzüne yaymak istediği dinsizlik akımlarından korunmak ve insanlığa bela getirecek olan bu fitneye karşı mücadele edebilmek için gerekli işaretler, ayrıca Müslümanların alması gereken dersler bulunmaktadır. Peygamberimiz (sav)'in ahir zamanda bu sureyi okumayı tavsiye etmesi, bu duruma açık bir işarettir.

Bu kitabın yazılmasındaki amaç ise, ayetlerinde günümüze dair önemli işaretler bulunan Kehf Suresi üzerinde düşünmek, derin bir tefekkürle bu sırlara ulaşmak için çaba sarf etmek ve Peygamberimiz (sav)'in tavsiyesini tutmaktır. Dikkatle okuyanlar göreceklerdir ki, bu surede kıyamete yakın bir dönem olan ahir zamana, ahir zamanda yaygınlık kazanacak olan inkarcı sistemlerin uygulamalarına ve Allah'ın bu batıl sistemleri, hakkı göndererek darmadağın etmesine yönelik çok önemli işaretler bulunmaktadır.

Söz ettiğimiz bu dönem Allah'ın izniyle çok yakındır. Bu nedenle tüm Müslümanların Kehf Suresi üzerinde dikkatle düşünmeleri, her bir ayeti diğer Kuran ayetleri doğrultusunda incelemeleri ve akılda tutmaları son derece önemlidir.

 


Kehf Suresi’nden Ahir Zamana İşaretler
logo
logo
logo
logo
Kehf Suresi’nden Ahir Zamana İşaretler