logo
logo
logo
Amerikalılar neden Trump’ı seçti?
Amerikalılar neden Trump’ı seçti?
49904

Amerikan halkı 8 Kasım’da hem başkanlarını hem de yeni kongre üyelerini seçti.  Kıran kırana geçen seçim sonuçlarını sadece ABD halkı değil, tüm dünya merakla bekledi çünkü yeni yönetimin politikaları birçok ülkeyi etkileyecekti. Acaba yeni ABD yönetimi, başka ülkelerde yaşanan sorunlara müdahale etmeye devam mı edecekti yoksa kendi halkının ihtiyaçlarına ve çıkarlarına mı odaklanacaktı?

Seçim beklenmedik bir şekilde sonuçlandı ve Donald Trump, ABD Birleşik Devletlerinin 45nci Başkanı olmaya hak kazandı. Her ne kadar, seçim kampanyası sırasında göçmenler, kadınlar ve İslam dinine yönelik kabul edilemez bazı demeçler vermiş olsa da, göreve geldikten sonra bu bakış açısının değişeceğine inanıyoruz. Nitekim seçim sonrası yaptığı konuşmada kendi halkının beraberliğini gözeten mesajlar yanında, ABD ile iyi geçinmek isteyen diğer devletlerle de iyi ilişkiler kurma sözü verdi.  

Aynı şekilde göçmenlerle ilgili geçmişte yaptığı olumsuz demeçlerini de düzeltti. Yasal olarak ABD’ya kabul edilmek için bekleyen çok sayıda göçmen olduğunu, sadece ülkeye kaçak giren göçmenlerin girişine izin vermeyeceğini açıkladı.

Göçmen sorununun ise asıl nedeninin Ortadoğu’daki mevcut karmaşa ortamı olduğu biliniyor. ABD dış politikalarının bu bölgeyi  savaş alanına dönüştürdüğünün herkes farkında. Ayrıca, 2003, 2007 ve 2014 yılında Pentagon’un yayımladığı bir araştırmaya göre iklim ve rejim değişiklikleri de göç sayısını arttıran faktörler arasında.

Clinton Amerikan Başkanı seçilseydi, Ortadoğu’da nasıl bir manzara olacağını tahmin etmek pek de güç değil. Bilindiği gibi Clinton, Dışişleri Bakanı iken Ortadoğu’da savaş yanlısı bir politika izlemiş ve seçim kampanyasında da benzer tutumunu devam ettirmişti. Dolayısıyla Clinton’ın seçilmesi büyük ihtimalle bölgede savaş ortamının daha da alevlenmesine yol açacaktı.

Obama ise 2008 yılındaki seçim kampanyasında değişim  vaatlerinde bulunmuş, ülkesini dış anlaşmazlık ve krizlerden uzak tutan barışçıl bir politika izleyeceğini söylemişti. Hatta görevdeyken Nobel Barış Ödülüne dahi layık görülmüştü. Ancak verdiği sözleri pek tutamadı.

Öyle ki, şu anda ABD’nin Ortadoğu’daki  askeri operasyonlara aktif olarak liderlik ettiğini görüyoruz. Hillary Clinton’ın  göreve gelseydi büyük ihtimalle, Obama’nın politikasına paralel bir politika izleyecekti. Çünkü Clinton da aynı Obama gibi bazı ABD lobilerinin etkisi altındadır ve Demokratik Partiyi destekleyen bu lobilerin savunuculuğunu yaptığı çizgiden farklı kararlar vermesi pek olası gözükmemektedir. 

Bu seçim sonucu Amerikan halkının son sekiz yılda yürütülen politikalar ve sonuçlarından duyduğu hoşnutsuzluğunu göstermesi açısından da önemlidir. Amerikan halkı, Obama’yı değişim istedikleri için seçmişlerdi ancak bu olmadı. Elbette yürütülen politikalarda tek otorite Başkan olmadığı için Obama’yı tek sorumlu olarak görmek pek adil olmaz. Temsilciler Meclisi ve Senato’nun onayı olmadan Obama’nın bir karara imzasını atması mümkün değildi.

Senatörler ve Temsilciler, Başkan’ın yönetim kararları dışındaki kararlarını veto etme hakkına sahip olduklarından, Obama yönetimi üzerinde Kongrenin her iki kolundaki üyelerinin nüfuzu vardı. Dolayısıyla, bir anlamda Obama’nın kendi kararlarını uygulamada eli kolu bağlı durumdaydı. Bu bağlamda yeni Amerikan hükümeti oldukça iyi bir durumda, çünkü yeni Başkan ve Kongre üyeleri aynı partiye mensup. Her ne kadar bazı Cumhuriyetçi üyeler Trump’ın politikalarından hoşnut olmasalar da, yeni Başkan ortak paydada buluşmayı tercih ederek bu kişilerin de desteğini almaya çalışacak gibi gözüküyor.

Bu seçimi Ortadoğu açısından analiz edersek bazı ülkelerin bu sonuçtan dolayı müsterih, bazılarının ise huzursuz olduklarını görüyoruz. Rusya’ya barış eli uzatan bir ABD olması çok güzel çünkü bu iki ülkenin ittifakı Suriye ve Irak’ta akan kanın durması için bir çözüm kapısı açabilir.  Trump’ın Türkiye’ye yönelik duruşu ise Ulusal GÜvenlik Danışmanı adayı emekli Korgeneral Michael T. Flynn’in The Hill’de kaleme aldığı bir makalede ifade ettiği gibi oldukça olumlu. Flynn, Türkiye’nin ABD’nın müttefiki olmasının son derece önemli olduğunu ve Türkiye’nin de kendilerinin desteğinden faydalanabileceğini ifade ediyor. Dolayısıyla mevcut durum son derece güzel gelişmeler olacağının işaretçisi olarak kabul edilebilir. Çünkü Türk/Amerikan ilişkileri son zamanlarda, Suriye’deki operasyonlar, YPG’ye silah tedariki ve PKK/ABD yakınlaşması yüzünden oldukça gerginleşmişti.

Iran ise Trump’ın zaferini olumsuz yorumlayan ülkeler arasında. Bu durum daha çok, Trump’ın İran Nükleer Anlaşmasına eleştirel bakışından kaynaklanıyor. İranlılar seçimden demokratların zaferle çıkacağını bekliyor, bu şekilde kendilerine yönelik yaptırımların  kaldırılacağını ve uluslararası arenada yerlerini alacaklarını umuyorlardı.  

Ancak İranlı kardeşlerimizin bu sonuçtan dolayı tedirgin olmalarına gerek yok. Öncelikle İran Nükleer anlaşması P5+1 ülkeleri tarafından imzalanmış olan uluslararası bir sözleşmedir ve tek başına ABD tarafından feshedilemez. Ayrıca Trump’ın söyleminde seçim sonrası görülen değişimler ve nükleer anlaşmayı iptal etmek yerine inceleyeceğini söylemiş olması da göz ardı edilmemelidir. Bilindiği gibi politikacılar resmi olarak göreve geldikten sonra seçimde söyledikleri sözlere her zaman bağlı kalmayabilmektedirler.

Trump, Ortadoğu’da barışçıl bir dış politika izlemeye istekli olduğu için, İran’la son yıllarda gelinen noktayı korumayı iyi isteyecektir.  İran’ın, Rusya ve Türkiye ile iyi dost olması da ABD/İran ilişkilerinin olumlu yönde ivme kazanmasına yardımcı olacaktır. Bu duruş İranlıların kalplerini kazanacak ve İran’da ABD’ye yönelik olumsuz tepkilerin artmasını engelleyecektir. Anlaşmanın bozulması ne ABD’nin ne de bölge ülkelerinin faydasına değildir. Ortadoğu’daki Müslümanlar şu anda büyük bir zulüm altında ezilmektedir. Bu nedenle hepimizin beklentisi Başkan Trump’ın bir önceki Amerikan yönetiminden daha iyi bir politika izlemesi ve Irak’la Suriye’de yaşanan krize diplomatik bir çözüm bulmasıdır.

Adnan Oktar’ın Tehran Times ve Jefferson Corner’da yayınlanan makalesi:

http://www.tehrantimes.com/news/408400/Why-did-the-Americans-elect-Trump

http://www.jeffersoncorner.com/why-did-the-americans-elect-trump/