logo
logo
logo
Başbakan Erdoğan: ''Laiklik her dine eşit mesafede''
Başbakan Erdoğan: ''Laiklik her dine eşit mesafede''
2091
Ne demiştiNe oldu

Hürriyet, 15 Eylül 2011

Zaman, 16 Eylül 2011

Başbakan Erdoğan “Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Bu sözlerinin ardından ertesi gün Erdoğan, şöyle konuştu: "Ben laikliği dinsizlik olarak kabul etmiyorum, din karşıtlığı olarak kabul etmiyorum. Partimin programında laiklik tanımı şudur: Kişi laik olmaz devlet laik olur. Bir Müslüman olarak laik bir devleti yönetirken bütün inanç gruplarına devlet eşit mesafede olur. Müslüman'a da Hristiyan'a da Musevi'ye de ateiste de. Ve bütün inanç gruplarının inancı o devletin güvencesi altındadır. Bizim anlayışımız bu. Eğer burada aykırı düştüğümüz bir nokta varsa bunu her fırsatta herkesle müzakere ederiz. Eğer bu söylediklerimizin de bizim değerlerimize, İslam'a ters bir yanı varsa lütfen siz de beni ikna edin."


 

Türkmeneli TV, 22 Nisan 2008

Adnan Oktar: Biraz kamuoyunu bu konuda biraz daha rahatlatmak lazım yani şimdi Türkiye’de dindar insanlar olduğu gibi dini o kadar yaşamayan insanlar da var. Bu insanların hayat garantisi, bunların huzuru çok çok önemlidir yani dindarların huzuru önemli olduğu gibi o insanlarında huzuru çok çok önemlidir. Onlara çok iyi güvence verilmesi lazım. Laiklik konusunda iyi güvence verilmesi lazım.  


8 Mart 2008 tarihli basın toplantısı

Adnan Oktar:Laiklik Müslümanlık için de konfordur, Hıristiyanlık için de konfordur, Musevilik için de konfordur,ateistler için de konfordur. Ateistler de insandır onların hakkının da savunulması gerekir. Bu ancak laiklik içinde muhafaza edilebilir. Bir insanlığın lüksüdür laiklik. Yani bir gereksinimdir. 


İran İtimat, 26 Ekim 2008

Adnan Oktar: Laiklik bir konfordur,Müslüman için çok büyük bir konfordur. Laikliğin olduğu yerde münafık olmuyor, bu çok büyük bir nimet. Yani insanlar fikrini dürüstçe açıklıyorlar, dinsizse ben dinsizim diyor, bu bir mertliktir, samimiyetle açık açık söylüyor. Laikliğin olmadığı yerde münafık türer, o zaman adam dinsiz olduğu halde dindar olduğunu, hatta çok takva olduğunu, adeta bir rol yapıyor gibi, bir sanatçı gibi oyun oynayarak etrafını kandırır. Yani bunu kim ister, bu çok çirkin bir şey. Dinsiz insandır, vatandaşımızdır, birinci sınıf insandır. Gayet normal, dinsiz olabilir ama bunu açıkça söylemesi gerekir. İşte laiklik bu kişinin dinsiz olduğunu açıkça söylemesi hürriyetini sağlar ona. Ayrıca Hıristiyanların da, Musevilerin de çok rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlar. Bu çok önemlidir. Masonlar da bizim vatandaşlarımızdır, Marksistler de bizim vatandaşlarımızdır, hepsi birinci sınıf insandır. Tabiki hür ve bağımsız olarak bu vatanın içersinde, candan bir rahatlık içersinde yaşacaklardır, bu ancak laiklikle mümkün. Laiklik, demokrasi, cumhuriyet kavramları İslam’ın zaten özünde olan şeyler, ben sadece konunun anlaşılması için bunu anlatıyorum. Demokratik düşünce, cumhuriyet ve laiklik Kuran’da hakim olan bir yapıdır. Yani diğer din mensuplarına hürriyet tanınır, şefkat vardır, merhamet vardır, fikir özgürlüğü vardır, cumhuriyet anlayışı vardır, diğer insanların, cumhurun huzuru, onların güvenliği esastır, fakat bunların tamamını biz dinde buluyoruz, yoksa Eski Yunan’dan, oradan buradan bunu toplamış değiliz. Eski Yunan, öbür düşünceler bunların hepsi, bunları Hak dinlerden; ya Hıristiyanlıktan ya Musevi kaynaklardan almışlardır, Hak dinler bunları insanlara öğretti.