logo
logo
logo
Kement Atarak Avlanan Bolas Örümceği

İnsanlar örümcekleri genellikle ağ kurarak avlanan canlılar olarak tanırlar.

Bolas örümceğinin avlanma yöntemi ise sıradışıdır. Önce kendi vücudunda çelikten daha sağlam bir ip üretir. Bu ipin ucuna da çok güçlü yapışkan damlacıklar yerleştirir. Böylece silahı bir kovboyun kementini andırmaktadır.  Sonra bu ipi bir balık oltası gibi ağaçtan aşağı sarkıtır ve avını beklemeye başlar.  Avını kendisine çekmek için ise mucizevi bir taktik uygular.  Vücudunda koku üretip salgılar! Nasıl mı?
Dişi güveler erkek güveleri çağırmak için feromon hormonu salgılarlar. Örümcek de bu kokunun aynısını taklit eder ve tuzağının ucuna yerleştirir. Üstelik  bu feromonu isterse diğer böceklerin türüne uygun olacak özellikte değiştirebilir.  Çağrıya aldanan erkek güve kokunun geldiği kaynağa doğru yönelir. Güve yaklaştığında örümcek kementini öndeki iki çift ayağına alır ve insan gözünün algılayamayacağı bir hızla kementini sallar. Yapışkanlı topuz kısmını havada uçurarak güvenin vücudunun üzerine çarptırır. Ve av yakalanır. Yapışkan madde böceğin üstüne yapışır, güve içeri çekilir ve Bolas örümceği onu yukarı doğru sarar. İncecik ama çok sağlam olan ipinin ucunda kendisinden daha ağır canlıları kolaylıkla taşıyabilir. Salgıladığı özel bir ipekle güveyi sarmalar. Bu ipeğin özelliği besini uzun süre taze tutabilmesidir. Böylece örümcek avını, daha sonra yemek üzere taze bir şekilde saklar.

Harika planı işe yaramıştır.

Şimdi örümceğin kement atışını tekrar izleyelim. Farkında mısınız, aklı ve şuuru olmayan minicik bir canlı plan yapıyor, kement hazırlıyor, tuzak kuruyor ve başarılı oluyor.

Burada dikkat çekici bir başka nokta daha vardır.

Bolas örümceği hemen hemen kördür. Evet yanlış duymadınız! Örümceklerin görme duyusu son derece zayıftır, ancak böceklerin uçarken çıkardığı titreşimleri algılayabilirler.  Bolas örümceği hemen hemen kör olduğu halde havada asılı durarak kendi yaptığı bir kement yardımıyla, uçan bir canlıyı yakalayabilir. Bu apaçık bir mucizedir.

Görüldüğü gibi Bolas örümceklerinin avlanma teknikleri son derece beceri gerektiren işlemlere dayanmaktadır.  Şimdi Bolas örümceği avlanmak için neler yaptı aşama aşama bir kez daha görelim :

-Vücudunda çelikten daha sağlam ve son derece esnek bir ip üretti, ucu için de ayrıca yapışkan bir top hazırladı...

-Kendi cinsinden olmayan bir böceğin salgıladığı kokuyu vücudunda üretti ve salgıladı... Üstelik farklı böcekler için farklı kokular da salgılayabilirdi.

-Avına, insan gözünün bile yakalayamayacağı bir hızla kement attı.

-Havada asılı halde durmasına rağmen kementi avına isabet ettirdi.

-Son olarak da avını belli bir süre taze tutabilecek özelliklere sahip bir ipekle ambalajladı.

Tüm evrenin ve canlıların hakim olan Yüce Allah, üstün ve örneksiz yaratma sanatını bu örümcek örneğinde bize bir kez daha göstermektedir.

Doğan her örümceğin kendi türünün avlanma taktiğini bilmesi ise ayrı bir mucizedir. Örneğin henüz bir yavru olan bu bolas örümceği ilk kementini yapmış. Büyüklüğü bir parmak ucu kadar bile değil. Kementi ise henüz bir iğne ucundan daha küçük. Ama ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.

Kuşkusuz bu durum, ağ örme ve tuzak kurma yeteneğinin, örümceklere "ilham edildiğini" göstermektedir. Bu canlıları bu harika özeliklerle yaratan ve tüm yaptıklarını onlara ilham eden güç, kuşkusuz tüm alemlerin Rabbi olan Yüce Allah'tır.

Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur. (Hud Suresi, 56)

53588