19. Сура Мариам - Коранът
- 1. Каф. Ха. Йа. Айн. Сад.
- 2. [Това е] споменаване за милостта на твоя Господ към Неговия раб Закария.
- 3. Когато призова той своя Господ с таен зов,
- 4. рече: “Господи мой, отслабнаха костите ми и пламнаха бели коси по главата, и никога не останах без отговор в своя зов към Теб, Господи.
- 5. И се опасявам от роднините след мен, а жена ми е бездетна. Дари ме с приемник от Теб,
- 6. който да ме наследи и да наследи рода на Якуб! И го стори богоугоден, Господи!”
- 7. “О, Закария, благовестваме те Ние за момче. Името му е Яхя. Не сме сторвали негов съименник преди.”
- 8. Рече: “Господи мой, как ще имам момче, когато жена ми е бездетна, пък аз вече грохнах от старост?”
- 9. Рече [ангелът]: “Тъй каза твоят Господ: “Това за Мен е лесно. Сътворих те Аз преди, а ти бе нищо.”
- 10. Рече: “Господи, дай ми знак!” Рече: “Знакът за теб е три нощи да не говориш с хората, без [да имаш] недостатък.”
- 11. И излезе при своя народ от светилището, и посочи към тях да възславят Аллах и в зори, и вечер.
- 12. “О, Яхя, твърдо се придържай към Писанието!” И дадохме му Ние мъдростта още като дете,
- 13. и състрадание от Нас, и чистота. И бе богобоязлив,
- 14. и нежен с родителите си. И не бе насилник, непокорник.
- 15. Мир нему в деня, когато бе роден и в деня, когато ще умре, и в Деня, когато ще бъде възкресен!
- 16. И спомени [о, Мухаммад] в Книгата Мариам, когато се уедини от своето семейство на едно място на изток.
- 17. И се прикри от тях със завеса. И пратихме при нея Нашия Дух, който й се представи като съвършен човек.
- 18. Рече тя: “Всемилостивия да ме опази от теб! Ако си богобоязлив...”
- 19. Рече [Джибрил]: “Аз съм само пратеник на твоя Господ, за да те даря с пречисто момче.”
- 20. Рече: “Как ще имам момче, щом не ме е докосвал мъж и не съм блудница?”
- 21. Рече [ангелът]: “Тъй каза твоят Господ: “Това за Мен е лесно. И за да го сторим знамение за хората, и милост от Нас. Това е предрешено дело.”
- 22. И зачена го тя, и се уедини с него в отдалечено място.
- 23. И родилните болки я доведоха при ствола на палмата. Рече: “О, да бях умряла преди това и да бях напълно забравена!”
- 24. И бе призована изпод нея: “Да не тъжиш! Твоят Господ стори под теб ручей.
- 25. И разклати към себе си ствола на палмата, за да се посипят свежи зрели фурми!
- 26. И яж, и пий, и се радвай! И ако видиш някого от хората, направи знак: “Дадох на Всемилостивия обет да се въздържам, затова днес с никого не ще говоря.”
- 27. И отиде с него при своя народ, носейки го. Рекоха: “О, Мариам, ти стори нещо осъдително.
- 28. О, сестро на Харун, баща ти не беше лош човек и майка ти не беше блудница.”
- 29. И посочи тя към него. Рекоха: “Как ще беседваме с дете в люлка?”
- 30. Рече то: “Раб съм на Аллах. Даде ми Той Писанието и ме стори пророк.
- 31. И ме стори благословен, където и да се намирам, и ми повели да отслужвам молитвата, и да давам милостинята закат, докато съм жив.
- 32. И да бъда нежен към своята майка. И не ме стори Той горделив, непокорен.
- 33. И мир на мен в деня, в който съм роден, и в деня, когато ще умра, и в Деня, когато ще бъда възкресен!”
- 34. Това е Иса, синът на Мариам - словото на истината, в която се съмняват.
- 35. Не подобава на Аллах да се сдобива със син. Пречист е Той! Щом реши нещо, Той само му казва: “Бъди!” И то става.
- 36. [И добави Иса:] “Аллах е моят Господ и вашият Господ. Служете Нему! Това е правият път.”
- 37. Но изпаднаха в разногласие групите помежду си. Горко на онези, които не вярват, от зрелище във великия Ден!
- 38. Как ще чуват и виждат в Деня, когато дойдат при Нас! Ала угнетителите днес са в явна заблуда.
- 39. И предупреди ги ти [о, Мухаммад] за Деня на горестта, когато ще бъде отсъдено делото, но те нехаят и не вярват!
- 40. Ние ще наследим земята и всички, които са по нея, и при Нас ще бъдат върнати.
- 41. И спомени в Книгата Ибрахим. Той бе всеправдив, пророк.
- 42. Когато каза на баща си: “О, татко мой, защо служиш на онова, което нито чува, нито вижда, и не може да те избави от нищо?
- 43. О, татко мой, на мен наистина ми се яви от знанието онова, което не дойде при теб. Последвай ме, и аз ще те изведа на правия път!
- 44. О, татко мой, не служи на сатаната! Сатаната е непокорен пред Всемилостивия.
- 45. О, татко мой, страхувам се да не те засегне мъчение от Всемилостивия и да не станеш приближен на сатаната.”
- 46. Рече [бащата]: “Нима се отвръщаш от моите богове, о, Ибрахим? Ако не престанеш, ще те пребия с камъни. И ме напусни завинаги!”
- 47. Рече: “Мир на теб! Ще моля да те опрости моят Господ. Към мен Той е благосклонен.
- 48. Оттеглям се от вас и от онова, което зовете вместо Аллах. Аз ще зова своя Господ. Няма да се разочаровам, зовейки своя Господ.”
- 49. И щом се оттегли от тях и от онова, на което служат вместо на Аллах, Ние го дарихме с Исхак и Якуб, и всеки от тях сторихме пророк.
- 50. И им дарихме милост от Нас, и им отредихме голяма прослава.
- 51. И спомени в Книгата Муса! Той бе избраник и бе пратеник-пророк.
- 52. И призовахме го Ние от дясната страна на Планината, и го приближихме за тайна беседа.
- 53. И му дарихме от Своята милост брат му Харун да стане пророк.
- 54. И спомени в Книгата Исмаил! Той бе верен в обещанието и бе пратеник-пророк.
- 55. И повеляваше той на своя народ да отслужва молитвата и да дава милостинята закат, и получи благоволение при своя Господ.
- 56. И спомени в Книгата Идрис! Той бе всеправдив, пророк.
- 57. И го въздигнахме Ние на извисено място.
- 58. Те са от онези пророци, които Аллах дари със Своята благодат, от потомството на Адам и от онези, които пренесохме заедно с Нух, и от потомството на Ибрахим и Исраил, и от онези, които напътихме и избрахме. Когато им бъдат четени знаменията на Всемилостивия, те свеждат чела до земята в суджуд, плачейки.
- 59. Но ги последваха поколения, които изоставиха молитвата и последваха страстите. Тях ще ги постигне изтребление,
- 60. освен онези, които се покаят и вярват, и вършат праведни дела. Те ще влязат в Рая и с нищо не ще бъдат угнетени,
- 61. в Градините на Адн, които Всемилостивия обеща на Своите раби от неведомото. Неговото обещание винаги се изпълнява.
- 62. Не слушат там празнословия, а само “Мир!”, и имат там препитание и сутрин, и вечер.
- 63. Това е Раят, който оставяме в наследство на всеки от Нашите богобоязливи раби.
- 64. [Каза Джибрил:] “Слизаме ние само по повелята на твоя Господ. Негово е всичко пред нас и зад нас, и всичко по средата на това. Твоят Господ никога не забравя
- 65. Господът на небесата и на земята, и на всичко между тях. На Него служи и търпелив бъди в служенето на Него! Нима знаеш подобен Нему?”
- 66. И казва човекът: “Дали като умра, наистина ще бъда съживен?”
- 67. А нима човекът не помни, че Ние го сътворихме и преди, когато бе нищо?
- 68. Кълна се в твоя Господ, Ние ще съберем и тях, и сатаните, после ще ги наредим на колене около Ада.
- 69. После ще извадим от всяка общност най-непокорните пред Всемилостивия.
- 70. Най-добре Ние знаем кои заслужават да горят там.
- 71. И всеки от вас ще мине през Ада. Това е окончателна присъда от твоя Господ.
- 72. После Ние ще спасим богобоязливите и ще оставим там на колене угнетителите.
- 73. И когато им бяха четени Нашите ясни знамения, неверниците казваха на вярващите: “Коя от двете ни групи има по-хубаво положение и по-добро общество?”
- 74. И колко поколения преди тях Ние погубихме - по-богати и по-хубави наглед!
- 75. Кажи [о, Мухаммад]: “Който е в заблуда, Всемилостивия ще му даде отсрочка. И щом видят онова, което им е обещано - мъчението или Часа, ще узнаят кой има най-лошото място и най-слабото войнство.”
- 76. И надбавя Аллах напътствие за напътените. Но непреходните праведни дела са най-доброто въздаяние при твоя Господ и най-добрата отплата.
- 77. Не видя ли ти онзи, който отхвърли Нашите знамения и рече: “Непременно ще ми бъдат дадени имот и деца.”
- 78. Нима надникна той в неведомото, или взе обет от Всемилостивия?
- 79. Ала не! Ще запишем Ние какво казва и непременно ще му удължим мъчението.
- 80. И ще наследим от него онова, за което говори, и ще дойде той при Нас сам-самичък.
- 81. И приеха вместо Аллах други богове, за да им бъдат сила.
- 82. Ала не! Ще отрекат служенето на тях и ще им станат противници.
- 83. Не виждаш ли ти, че изпращаме сатаните срещу неверниците, за да ги подстрекават непрестанно?
- 84. И не бързай против тях! Ние им отброяваме дните.
- 85. В Деня, когато съберем богобоязливите на групи при Всемилостивия
- 86. и поведем престъпниците към Ада като на водопой,
- 87. за никого не ще има застъпничество, освен за онези, които получиха обещание от Всемилостивия.
- 88. И рекоха [неверниците]: “Всемилостивия се сдоби със син.”
- 89. Вие изрекохте нещо ужасно,
- 90. от което небесата биха се разкъсали и земята - разцепила, и планините - сгромолясали в руини
- 91. да приписват син на Всемилостивия!
- 92. Не подобава на Всемилостивия да има син.
- 93. Всеки на небесата и на земята ще дойде като раб при Всемилостивия.
- 94. Той добре ги знае и всички ги отброява.
- 95. И всеки от тях сам-самичък ще се яви при Него в Деня на възкресението.
- 96. На онези, които вярват и вършат праведни дела, Всемилостивия ще отреди любов.
- 97. Улеснихме го [като го низпослахме] на твоя език [о, Мухаммад], само за да благовестваш с него богобоязливите и да предупредиш с него непокорни хора.
- 98. И колко поколения преди тях погубихме! Нима усещаш някого от тях или чуваш от тях дори шумолене?
